Abstrakt V tomto textu se snažím o analytický průzkum kompoziční práce s tónovými výškami ve vybraných dílech amerického skladatele Mortona Feldmana. Sleduji především zacházení s chromatických totálem (chromatic field) a dále se věnuji intervalovému složení využitých patternů a akordů. Navazuji na svou předchozí studii Between Categories, v jejímž rámci jsem upozorňoval na „rozkročenost“ autorových skladeb mezi akustickou a kompoziční realitou. Zdůraznění vztahů v oblasti tónových výšek však neznamená, že si nejsem vědom dějů probíhajících v akustické realitě. Feldmanovy skladby neustále přecházejí mezi kompoziční a akustickou realitou, ale i když zaměříme svou pozornost na kompoziční realitu, zjistíme, že též zde dochází k volnostem a mnohoznačnostem. Předkládanou studií také reaguji na rozbory Feldmanových skladeb, které se zaměřují na zkoumání použitých tónových výšek a jejich rozvržení ve skladbě na základě pevně stanovených analytických metod. Domnívám se, že autorům takových analýz uniká určitá „vnitřní logika“, jež panuje v rámci těchto skladeb a která je obtížně uchopitelná zavedenými analytickými systémy. Svým textem se tedy snažím naznačit alternativní způsoby, jak k rozboru tónových výšek ve Feldmanových skladbách přistupovat.


Petr Zvěřina:
„I wanna do total serialisation freehand“
Stati a studie / Živá hudba 2018/9 / Publikováno 30. 4. 2019
Abstrakt:
V tomto textu se snažím o analytický průzkum kompoziční práce s tónovými výškami ve vybraných dílech amerického skladatele Mortona Feldmana. Sleduji především zacházení s chromatických totálem (chromatic field) a dále se věnuji intervalovému složení využitých patternů a akordů. Navazuji na svou předchozí studii Between Categories, v jejímž rámci jsem upozorňoval na „rozkročenost“ autorových skladeb mezi akustickou a kompoziční realitou. Zdůraznění vztahů v oblasti tónových výšek však neznamená, že si nejsem vědom dějů probíhajících v akustické realitě. Feldmanovy skladby neustále přecházejí mezi kompoziční a akustickou realitou, ale i když zaměříme svou pozornost na kompoziční realitu, zjistíme, že též zde dochází k volnostem a mnohoznačnostem. Předkládanou studií také reaguji na rozbory Feldmanových skladeb, které se zaměřují na zkoumání použitých tónových výšek a jejich rozvržení ve skladbě na základě pevně stanovených analytických metod. Domnívám se, že autorům takových analýz uniká určitá „vnitřní logika“, jež panuje v rámci těchto skladeb a která je obtížně uchopitelná zavedenými analytickými systémy. Svým textem se tedy snažím naznačit alternativní způsoby, jak k rozboru tónových výšek ve Feldmanových skladbách přistupovat.
Citace:
Petr Zvěřina. „I wanna do total serialisation freehand“. Živá hudba 2018/9. On-line <https://ziva-hudba.info/i-wanna-do-total-serialisation-freehand/> [16. 5. 2025].
Kopírovat
Vyšlo v časopise
Živá hudba 2018/9
Rubrika: Stati a studie
Publikováno: 30. 4. 2019
PDF: download
Klíčová slova:
analýza, chromatické pole, hudební analýza, kompoziční realita, Morton Feldman, Palais de Mari, Piano and String Quartet, teorie
Články autora:
Petr Zvěřina (8)
Aktuální čísla časopisu můžete koupit v Nakladatelství AMU.
Citace:
Petr Zvěřina. „I wanna do total serialisation freehand“. Živá hudba 2018/9. On-line <https://ziva-hudba.info/i-wanna-do-total-serialisation-freehand/> [16. 5. 2025].
Kopírovat
Další články
-
Lucie Hayashi:
První hybridní sympozium mezinárodní Etnochoreologické skupiny při ICTM si vzalo na…
Zprávy | 2021/12 -
Monika Štúrová:
Cesta badatele za informacemi aneb pohled na regionální archivy v dnešní době
Stati a studie | 2020/11 -
Tatiana Škapcová:
Peter Kusý: Interpersonálna teória hudby. Teoretické východiská, výskumné…
Recenze | 2019/10 -
Daniela Machová, Dorota Gremlicová, Lucie Hayashi:
Tanec v ekonomických kontextech: teoretická východiska a praktické souvislosti
Stati a studie | 2020/11 -
Petr Zvěřina:
Alistair Noble: Composing Ambiguity: The Early Music of Morton Feldman
Recenze | 2014/5 -
Petr Zvěřina:
Zdeněk Nouza: Miloslav Kabeláč. Tvůrčí profil skladatele
Recenze | 2011/2 -
Petr Zvěřina:
Harmonické pole v atonální hudbě (část 2)
Stati a studie | 2012/3 -
Petr Zvěřina:
Between Categories
Stati a studie | 2016/7